NATAS announces Daytime Emmy Award winners for fiction and lifestyle

0


The National Academy of Television Arts and Sciences (NATAS) unveiled the winners of the 48e Annual Daytime Emmy Awards in the Fiction & Lifestyle categories. The ceremony, hosted by Loni Amour, was broadcast live on July 18.

The awards have seen many programs such as The Bay and Letter to the King score victories and win gold. Here is the list of winners:

EXCEPTIONAL DAY FICTION PROGRAM

The girl in the apartment 15 – LouisJonesTV.com

Marquez Williams, producer

Dr Louis Deon Jones-Bond, producer

Antrell Terry, producer

Sean Coit, producer

Zane Jones, executive producer

Pierre Phipps, executive producer

Dario M. Harris, Sr., Executive Producer

Andre Davis, Jr., executive producer

EXCEPTIONAL YOUNG ADULT SERIES

Trinkets -Netflix

Sarah Goldfinger, executive producer

Amy Andelson, executive producer

Emily Meyer, executive producer

Kirsten “Kiwi” Smith, executive producer

Shelley Zimmerman, executive producer

Brin Lukens, executive producer

Rebecca Glashow, executive producer

Alex Blagg, supervising producer

Emma Fletcher, producer

Don Dunn, producer

Scott Levine, producer

Kevin Sullivan, producer

EXCEPTIONAL CULINARY SERIES

Barefoot Contessa: cook like a pro – Food network

Rachel Purnell, executive co-producer

Olivia Ball, executive co-producer

Colin Steele, producer

Carl Green, executive producer

EXCEPTIONAL LIFESTYLE SERIES

Georges to the rescue – NBC

George Oliphant, executive producer

Meredith McGinn, executive producer

Marni Sabia, executive producer

Andrew Scerbo, executive producer

Andrew Bank, Senior Producer

Rommel Garcia, senior producer

Samantha Staller, Senior Producer

Devin Cremer, producer

Robert Gomulka, producer

Kyle Livingstone, producer

Sarah McKay, producer

Michael Tomaszewski, producer

Megan Toth, Consulting Producer

EXCEPTIONAL TRAVEL, ADVENTURE AND NATURE PROGRAM

Little creatures -Netflix

Jonathan Jones, executive producer

Christina Douglas, executive producer

Geno McDermott, executive producer

Jerry Decker, Co-Executive Producer

Gemma Brandt, producer

Julie Sisson, producer

EXCEPTIONAL TEACHING AND USE PROGRAM

This old house – PBS

Chris Wolfe, executive producer

John Tomlin, Senior Producer

Sara Ferguson, Coordinating Producer

Alyssa Thompson, producer

EXCEPTIONAL ARTS AND POPULAR CULTURE PROGRAM

Behind the FX -Netflix

Rachel Samuels, executive producer

Max Mills, executive producer

Justin Johnson, producer

Leigh Carlson, executive producer

EXCEPTIONAL ENTERTAINMENT PROGRAM IN SPANISH

Pan Y Circo Amazon – Video bonus

Kyzza Terrazas, executive producer

Paula Amor, executive producer

Gael García Bernal, executive producer

Mariana Rodriguez Cabarga, producer

Diego Luna, producer

Gregory Allen, Director

EXCEPTIONAL SHORT-FORM DAY NON-FICTIONAL PROGRAM

Land of pride – PBS

Brandon Arolfo, executive producer

Pamela Aguilar, executive producer

Adam Dylewski, executive producer

Jonathan Reynaga, executive producer

Melanie Capacia Johnson, executive producer

Owen Leimbach, executive producer

Dyllón Burnside, producer

Jess Kasza, executive producer

Katherine Linton, Director

OUTSTANDING PERFORMANCE OF A LEAD ACTRESS IN A DAY FICTION PROGRAM

Karrueche Tran, as Vivian Johnson-Garrett – The Bay – Pop star! TV

EXCEPTIONAL PERFORMANCE OF A LEAD PLAYER IN A DAY FICTION PROGRAM

Kristos Andrews, as Pete Garrett and Adam Kenway – The Bay – Pop star! TV

OUTSTANDING PERFORMANCE OF A SUPPORTING ACTRESS IN A DAY FICTION PROGRAM

Jodi Long, as Mrs. Basil E – dash & lily -Netflix

EXCEPTIONAL PERFORMANCE OF A SUPPORTING ACTOR IN A DAY FICTION PROGRAM

Mike Manning, as Caleb McKinnon – The Bay – Pop star! TV

EXCEPTIONAL YOUNG PERFORMER IN A DAY FICTION PROGRAM

Chiara D’Ambrosio, as Regan Sanders – The Bay – Pop star! TV

EXCEPTIONAL GUEST IN A DAY FICTION PROGRAM

Andy Serkis, as mayor of Mistrinaut – Letter to the King – Netflix

EXCEPTIONAL DAY TALENT IN A SPANISH LANGUAGE PROGRAM

Diego Luna, host – Pan Y Circo – Amazon Prime Video

EXCEPTIONAL DAY PROGRAM HTE

Zac Efron, Host – Down to earth with Zac Efron -Netflix

OUTSTANDING WRITING TEAM FOR A DAY FICTION PROGRAM

dash & lily -Netflix

Joe Tracz, writer

Carol Barbee, writer

Lauren Moon, writer

Harry Tarre, writer

Rachel Cohn, writer

EXCEPTIONAL WRITING TEAM FOR A NON-FICTIONAL DAY SERIES

Xploration of outer space – UNION

Matt Gibson, writer

OUTSTANDING EDITORIAL TEAM FOR A DAY NON-FICTION SPECIAL

2020 Film Independent Spirit Awards – IFC

John T. Reynolds, writer

Benji Aflalo, writer

Neil Casey, writer

Jess Dweck, writer

John Glaser, writer

Joe Mandé, writer

Bonnie McFarlane, writer

Eliza Skinner, writer

David Wild, writer

AND

Jeopardy! : The greatest of all time -ABC

Harry Friedman, writer

Billy Wisse, writer

Michèle Loud, writer

Debbie Griffin, writer

Jim Rhin, writer

Mark Gaberman, writer

Jean Duarte, writer

Robert McClenaghan, writer

Matt Caruso, writer

OUTSTANDING PRODUCTION TEAM FOR A DAY FICTION PROGRAM

Letter to the King -Netflix

Félix Thompson, director

EXCEPTIONAL PRODUCTION TEAM FOR A SINGLE CAMERA NON-FICTIONAL DAY PROGRAM

Tribute to everyday heroes – Pop star! TV

David McKenzie, Director

OUTSTANDING PRODUCTION TEAM FOR A NON-FICTIONAL MULTI-CAMERA DAY PROGRAM

Spotlight on American Music – The circle

Vincent Adam Paul, director

EXCEPTIONAL CINEMATOGRAPHY

Little creatures -Netflix

Jonathan Jones, Director of Photography

EXCEPTIONAL MOUNTING WITH A SINGLE CAMERA

Letter to the King -Netflix

Jesse Parker, editor-in-chief

Oral Ottey, editor

EXCEPTIONAL EDITION OF SEVERAL CAMERAS

Help – Apple TV +

Robert Arrucci, editor

Beth Moran, editor

Michelle Botticelli, editor

EXCEPTIONAL SOUND MIXING AND EDITING

The new legends of the monkey -Netflix

Luke Mynott, Sound Editing Supervisor

Mélanie Graham, sound designer

Wes Chew, Sound Supervisor

Richard Flynn, sound engineer

Michael Newton, re-recording mixer

Cihan Saral, dialogue editor and ADR recorder

Dylan Barfield, sound effects editor

Tania Vlassova, sound effects editor

Julian Wessels, sound effects editor

Sam Rogers, Foley

Ryan Squires, Foley Recorder & Editor

Evan McHugh, sheet music mixer / music editor

OUTSTANDING MAIN TITLE AND GRAPHIC DESIGN FOR LIVE DAY PROGRAM

Dear class of 2020 – YouTube originals

Neil Harris, Creative Director

Tom Hodgkinson, Creative Director

OUTSTANDING SPECIAL EFFECTS COSTUMES, MAKEUP AND HAIRDRESSING

Aliens stole my body – Universal access to all

Todd Masters, designer of prostheses

Paige Yeoman, Special Effects Makeup Artist

Bonny Bahry, Special Effects Makeup Artist

Amelia Smart, Special Makeup Artist

Quinn Heinrichs, Makeup Special Effects Artist

Mariana Fernandez, Special Effects Makeup Artist

Harriet Sales, Special Effects Makeup Artist

Brian Kim, Special Effects Makeup Artist

Caitlin Carmichael, Special Effects Makeup Artist

Alex Roseberry, Special Effects Makeup Artist

James Skuse, Special Effects Makeup Artist

Sarah Pickersgill, Special Effects Makeup Artist

Jason Ward, Special Effects Makeup Artist

Luke Stalker Switzer, Special Effects Makeup Artist

Lori Sandnes, makeup special effects artist

Jeannie Satterthwaite, makeup special effects artist

Brad Proctor, Makeup Special Effects Artist

Josh Raymond, Special Makeup Effects Artist

Yukiyo Okajima, makeup special effects artist

Arwen Hargreaves, Special Effects Makeup Artist

Amanda Duff, Special Effects Makeup Artist

Chris Devitt, makeup special effects artist

Anna Dalmau Forcano, Special Effects Makeup Artist

Jon Berezan, makeup special effects artist



Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.